Phytospecific Baobab Oil 150ml

18.00

SKU: 3338220100611 Kategori:

Përshkrim

PHYTOSPECIFIC
VAJI BAOBAB
150ml

FITOSPECIFIK, varg trajtimesh të specializuara për të gjitha llojet e flokëve.

Si pjesë e një programi të plotë të kujdesit, Baobab Oil Bain d’Huiles është i domosdoshme për të gjitha llojet e flokëve.
Vaj me shumë qëllime, kombinim me 5 vajra bimorë sublimues, përdoret në tush si vaj para se të lani me shampo për të ushqyer dhe forcuar flokët, dhe për të ushqyer lehtë lëkurën e kokës.

Dëshironi më shumë?

Mund të aplikohet gjithashtu në trup për të ushqyer lëkurën dhe për t’i dhënë asaj një butësi të pakrahasueshme.
Flokët janë të ushqyera, të fortifikuara dhe rrezatuese nga bukuria.

 

Përdorimi:
Me shpëlarje: për një banjë me vaj, vendoseni në lëkurën e kokës dhe flokët tuaj qoftë të thatë ose të lagur. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni tërësisht. Pastroni me Shampo.

Pa shpëlarje: aplikojeni në gjatësi të flokëve para apo pas stilimit si dhe mund ta aplikoni në lëkurën e trupit.

99% përbërës vegjetal natyror

Përbërësit aktiv:
Vaj ricini
Origjina e bimës: Bimë vendase në Afrikën tropikale. Rritet në Brazil, Azi, Indi dhe disa vende afrikane.
Karakteristikat: Përmbajnë acid ricinoleik, një acid yndyror shumë ushqyes, vaji i ricinit zbut kutikulat për flokë të zhdërvjellët dhe me shkëlqim. Forcon dhe shpeshton rrënjën e flokut.

Vaj Baobab
Origjina e bimës: Vendase në Afrikë, Baobab rritet në savanë ku vlerëson tokat e thata dhe gëlqerore.
Karakteristikat: Vaji Baobab përbëhet mesatarisht nga gati një e treta e acidit linoleik (32%), acid oleik (33%) dhe acid palmitik (20%), i cili i jep asaj një fuqi të lartë ushqyese.
Ky vaj i çmuar, i njohur për vetitë e tij rigjeneruese dhe zbutëse, është veçanërisht efektiv në luftimin e thatësisë dhe degradimit të flokëve. I pasur me acid yndyror bën të mundur rivendosjen e filmit hidrolipidik dhe bazës ndërqelizore të fibrave të flokëve. Flokët shumë të thatë dhe të dëmtuar zbukurohen, duke rifituar butësinë, mëndafshin, zhdërvjelltësinë dhe shkëlqimin.

Shea Oil
Origjina e bimës: Shea rritet kryesisht në savanat e pyllëzuara të Afrikës Qendrore
Karakteristikat: Shumë i pasur me acid yndyror Vaji i sheas ushqen dhe hidraton fibrën në thellësi. Përmbajtja e saj antioksiduese e vitaminës E mbron fibrat e flokëve nga agresionet e përditshme.

Vaj luledielli
Origjina e bimës: Vendosur nga vendasit amerikanë dhe meksikanë, ajo u prezantua në Evropë në shekullin XVI nga Spanja dhe tani është e përhapur në të gjitha kontinentet.
Karakteristikat: Shumë i pasur me acide yndyrore thelbësore, acid oleik, omega 6 dhe vitaminë E, është zbutës, anti-dehidrues dhe ushqyes.
I bën flokët me shkëlqim, elastik dhe më të butë.

Vaj Misri
Origjina e bimës: Me origjinë nga Meksika, misri u prezantua në Evropë në shekullin XVI. Sot është drithi i parë i kultivuar në botë, përpara orizit dhe grurit.
Karakteristikat: Përmbajtja e tij e lartë e acidit oleik dhe acidit linoleik i japin atij një fuqi të fortë hidratuese. I njohur për vetitë e tij zbutëse, është veçanërisht i efektshëm në luftimin e thatësisë dhe degradimit të flokëve. I pasur me acid yndyror bën të mundur rivendosjen e filmit hidrolipidik dhe bazës ndërqelizore të fibrave të flokëve. Flokët e thatë dhe të dëmtuar zbukurohen, duke rifituar butësinë, mëndafshin, zhdërvjelltësinë dhe shkëlqimin.